top of page

Snimanje zvuka u najdubljim dijelovima Jadrana

Nakon više od šest mjeseci snimanja zvuka u podmorju Jabučke kotline uspješno smo vratili naš uređaj za visokofrekventno akustičko snimanje (High-frequency Acoustic Recording Package – HARP) na površinu! Uređaj nam je donio snimke podvodne buke i glasanja dupina i kitova koji su koristili ovo područje. Nakon zamjene baterija i diskova (sa više od 4 TB podataka!) uređaj smo vratili u more da nastavi snimati zvukove, ali ovaj put ponovno na 1000 metara dubine, u Južnojadransku kotlinu.

HARP je autonomni uređaj za snimanje zvuka koji omogućava dugotrajno bilježenje zvukova u morskom okolišu kojeg su razvili znanstvenici sa Oceanografskog instituta Scripps. HARP može kontinuirano snimati zvuk širokog spektra frekvencija omogućujući dugotrajni akustički monitoring. S obzirom na raspon spektra, HARP može snimati glasanje kitova usani koji se korište zvukom niskih frekvencija i glasanje dupina koji proizvode svoje klikove na visokim frekvencijama. Tijekom svog neprekidnog rada HARP također snima i buku u morskom okolišu te zvukove kao što je buka koju proizvode seizmička istraživanja ili sonar u širokom području mora.


Postavljanje i obilaske uređaja provodimo zahvaljujući suradnji s Hrvatskim prirodoslovnim muzejom te dr. Anom Širović s Norveškog Sveučilišta za znanost i tehnologiju.

Južni Jadran interesantno je područje koje koristi više vrsta kitova i dupina. Veliki kit, Cuvierov kljunasti kit, glavati dupin, dobri dupin, prugasti dupin i ulješura zabilježeni su dosadašnjim istraživanjima. Najdublji dijelovi južnog Jadrana identificirani su i kao posebno važno područje za Cuvierovog kljunastog kita, posebno osjetljivog na buku.


Svi kitovi i dupini koriste zvuk za komunikaciju, a neki i za snalaženje i lov plijena. S obzirom da im je zvuk tako značajan, oni su posebno osjetljivi na buku i zvukove koje proizvode ljudske aktivnosti kao što su brodski prijevoz, podvodna gradnja i bušenje te seizmička istraživanja.


Commentaires


Izdvojeno
bottom of page